Psy, koty, króliki, papugi, rybki czy... mrówki?

20-08-2020

PSY, KOTY, KRÓLIKI, PAPUGI RYBKI CZY... MRÓWKI?

 

Chyba każdy rodzic spotyka się z takim momentem w życiu swojego dziecka, kiedy chce ono mieć zwierzaka. Psa, kota, chomiczka... Jednak nie każdy może, czy chce je mieć. Jedni są uczuleni, inni z obawą patrzą na swoje czyste meble i podłogi, a kolejni są znowu tak zapracowani, że nie mają czasu na opiekę nad pupilem. No bo czy istnieje zwierzę, które nie brudzi, nie hałasuje, nie uczula, nie wymaga wiele opieki i jeszcze zaciekawi dzieci? Muszę was zdziwić, ale tak! Są to... mrówki.

 

"Jak to mrówki?" spyta pewnie większość z was. "One żyją w ogrodzie! Mamy się uganiać za jakimiś robalami?" O nie! Już wam tłumaczę. Mrówki są ciche i niewymagające. Wykazują ciekawe zachowania społeczne. Niektóre jak np. Lasius flavus są bardzo ładnie ubarwione. Tak więc co jest potrzebne do ich hodowli? Specjalne terrarium z gniazdem dla mrówek zwane formikarium, rzeczy do wystroju formikarium, woda, jedzenie i pipetki. Zero brudnych, rozsypujących się po całym domu trocin czy granulatów. A i oczywiście jeszcze same mrówki! Formikarium można zamówić w internecie, w specjalnych sklepach dla mrówek. To samo tyczy się jedzenia, pipetek i samych zwierząt. Nie są polecane tzw. akwaria żelowe, które często można spotkać w działach z zabawkami. Mrówki umieszczane w nich zdychają po 1, 2 miesiącach i cierpią. Pożywienie dla naszych podopiecznych ogranicza się do miodu, owoców, różnych galaretek czy gotowych proszków do rozmieszania z wodą oraz martwych owadów, choć poszczególne gatunki różnią się preferencjami między sobą. Nie powinno się podawać im żywych owadów. Gniazdo powinno się nawadniać co jakiś czas. Niektóre mrówki wymagają zimowania. I to cała filozofia! Jak widać opieka jest banalna i mrówkami mogą się zajmować nawet dzieci, pod warunkiem, że są odpowiedzialne.

 

No dobrze, ale jaki gatunek? Jest ich przecież bardzo wiele! Generalnie dla początkujących poleca się m.in gatunki Lasius niger, Messor barbarus, czy Formica fusa. Może te łacińskie nazwy brzmią nieco dziwnie, ale za nimi kryją się fascynujące owady! Oczywiście są to tylko propozycje, każdy może wybrać jaki chce gatunek, wystarczy poczytać. Sama miałam L. niger i muszę przyznać że to niezmiernie ciekawe mrówki.

I to tyle w temacie mrówek. Mam nadzieję, że przekonałam was do tego, że naprawdę opłaca się zakupić te przepiękne zwierzęta. Jeśli macie jakieś pytania czy sugestie to zapraszam do napisania w komentarzu!