Wianki komunijne

12-09-2018

WIANKI KOMUNIJNE

Zdecydowanie w polskiej tradycji I Komunia Święta odgrywał ważną rolę w życiu dziecka i jego rodziny. Jest to wydarzenie czysto religijne i w takim duchu powinno być celebrowane. Uroczystość ta wymaga zakupienia odpowiedniego stroju, oczywiście w kolorze białym. W wielu parafiach, wszystkie dzieci mają wybrany jeden model ubrania. Jest to słuszna decyzja. gdyż pozwala to dzieciom na spokojniejsze przeżywanie tej wzniosłej chwili. Sukienki przestały przypominać kreacje ślubne, a dziewczynki nie muszą już się martwić, że krynoliny nie pozwolą im na swobodę ruchów. Pisząca tu autorka sama była świadkiem jak jedna z jej sąsiadek nie mogła zmieścić się do samochodu przez druty, które zamocowane były do dołu sukienki, żeby ładnej się rozkładała.

Innym ważnym elementem ubioru komunijnego dla dziewczynek jest oczywiście wianek. Często decydujemy się na ten z żywych kwiatów. Z pewnością jest on bardzo efektowny, lecz niestety nietrwały. Koszt takiego wianka jest też niemały. Oczywiście zależy on od konkurencji, która jest na rynku i dostępności kwiatów. W Krakowie w 2018, ceny zaczynają się od ok 80 zł. Taki wianek utrzyma się mniej więcej 3 dni, jeśli wsadzimy go do lodówki. Po wyjęciu będzie on niestety zimny, co nie zawsze może nam i dziecku odpowiadać. Do tego często, gdy przyjęcie komunijne robimy w domu, w lodówce nie ma po prostu miejsca. Dlatego pomimo zakupu wianka z żywych kwiatów, powinniśmy zorganizować sobie ten sztuczny. 

Ceny wianków są bardzo urozmaicone. Proste, chińskie modele można zakupić od 25 zł. Dobrej jakości wianek kosztuje między 50 - 100 zł. Polecamy w szczególności firmę MARGOT, która ma wiele różnorodnych modeli.